Nejčastější dotazy
Nejdůležitější informace v kostce
-
Mohou spolu bydlet dva syrští křečci?
Ne!!! Ani dva samečci, ani dvě samičky a už vůbec ne pár.
Křeček syrský je samotářské zvíře, které nesnese ve svém teritoriu jiného, druhého křečka. Ve volné přírodě se setkává sameček se samičkou pouze v době páření a pokud se samičce zdá, že setrvává déle než by si to ona představovala, i za tuto chvilku dokáže samička samečka pěkně pokousat.
Vydrží spolu dočasně bydlet pouze samička s mláďaty. Ve čtvrtém týdnu se ale musí odstavit samečci do jiné ubikace (možnost nakrytí), samičky mohou ještě chvíli zůstat s matkou. Už ale ve čtvrtém týdnu můžeme mezi mláďaty sledovat haštěření, proto je nutné mláďata co nejdříve poslat do nových domovů, kde bude mít každý svoji ubikaci.
Pokud by zůstali dva křečci (nebo více křečků) v jedné ubikaci, neskončilo by to bohužel u pouhých mláděcích haštěřenic. Zlom by nastal, až by křečci pohlavně dospěli, v tomto období již pociťují velmi silné teritoriální tendence a svého soka se chtějí rychle zbavit. Bohužel to končí smrtí toho slabšího z nich.
- Sameček či samička?
Které pohlaví křečka je mírumilovnější je velmi diskutabilní a odvíjí se to od zkušenosti každého. Podle mého názoru bývají malinko klidnější samečci, samičky bývají zase více zvídavé. Zase je to ale velmi individuální, takže to u některých jedinců může být přesně naopak.
-
Čím křečka krmit?
Křeček je všežravec. 80% jídelníčku tvoří rostlinná strava, ale velmi důležitá je i složka živočišná.
Základ tvoří směs zrnit určená pro křečky. Nepropaguji žádnou značku, je třeba se vždy podívat na složení směsi, aby byla dostatečně pestrá. Součástí by mělo být sušené ovoce, nějaký oříšek, bylinky... Pokud se vám zdá, že ve směsi něco chybí, je možné si ji i sám namíchat, nebo základní, ne moc bohatou směs obohatíte právě o zmiňované oříšky, sušené bylinky ci ovoce. !!!Křeček nesmí citrusové plody (např. pomeranč, kiwi..) kvůli vysokému obsahu kyselin!!!
Obsah naší krmné směsi: ječmen, oves, žito, pšenice, proso, oecné vločky, kukuřičné lupínky, sušená mrkev, řepa, celer, sušené mouční červi, sušené bylinky, slunečnice, buráky, kokosové lupínky, sušené jablko, červená čočka, těstoviny, pohanka, konopné semeno, travní semena, sójové vločky.
Z čerstvé stravy doporučuji dávat kousek ovoce či zeleniny každý den. U nás mezi velmi oblíbené druhy patří ledový salát, kedluben, brokolice, okurka, paprika, mrkev, jablko, banán, meruňky. Zelenina by se měla dávat častěji než ovoce, protože to obsahuje hodně cukrů a křeček by mohl tloustnou. To ale záleží individuálně na každém jedinci, na věku a fyzické aktivitě. Takže pokud se vám zdá, že křeček tloustne, ovoce vyměňte za zeleninu, pokud ale projezdí celou noc v kolečku a je fit, kouskem ovoce navíc se vůbec nemusíte trápit.
Co se týká stravy živočišné, u nás křečci nejvíce upředňostňují kousek syrového či vařeného kuřecího masa (netučné, čisté a bez jakýchkoliv blán), kostičku masa z kočičí/psí kapsičky či konzervy, kapku tvarohu (polotučný) či jogurtu (bílý, 3% tuku) nebo vařený vaječný bílek. Je možné křečkovi dát i moučného červa, cvrčka či kousek vařeného vaječného bílku. Bílkovinu dáváme zpravidla 1-2x týdně, opět individuálně. Mládě či křeček s větší fyzickou aktivitou potřebuje bílkovin k výživě svalů více, u méně aktivních se přebytky mohou zase ukládat do tukových zásob.
- Můj křeček má nějaké dlouhé zuby, co s tím?
Zuby nejspíše malinko přerostly. Preventivně doporučuji dávat do klece i seno, díky kterému si křeček zuby obrušuje. Stejnou funkci ale plní kousek tvrdého chleba nebo větvička ovocného stromu (strom nesmí být chemičky ošetřen).
- Můj křeček hodně žere, je to normální?
Pokud budete křečka sledovat pozorněji, zjistíte, že žrádlo hned nesní, ale uloží si ho do vakových toreb. Křečci si velmi rádi veškeré dobroty shromažďují na horší časy, takže obsah toreb skončí nejspíše v domečku nebo nějakém jiném bezpečném místě, kde si teprve křeček vybere, co sní. Občas mezi čištěním je dobré jeho skrýše zkontrolovat, abyste mělo ponětí o tom, kolik toho křeček doopravdy sní a zda je potřebné množství potravy nějak upravit.
- Můj křeček nepije, z čeho mu vodu dáváte Vy?
Na vodu používám napaječky k uchycení na klec, voda v mističkách po pár akrobatických kouscích Vašeho miláčka nejspíše skončí rozlitá v kleci. Pokud má křeček dostatek vody ze zeleniny a ovoce, z napáječky bude nejspíše pít minimálně. Rozhodně není důvod k panice, až bude mít žízeň, napije se.
- Jak velkou klec? Jaké vybavení?
Minimální rozměr klece, do které křečka syrského prodám, je 60x40x30 cm. Záleží ale hodně na celkovém zařízení klece. Takže klec, která nabízí křečkovi spoustu aktivit a zábavy může být více vyhovující než ta bez jakéhokoliv zařízení.
Křeček syrský je ale poměrně velký, takže určitě nekupujte klec určenou pro myšky ani křečky džungarské. Nejsou vhodné ani celoplastové "klece" a nebo mnoho plastového zařízení, rozhodně ne plastový domeček - ubikace není dobře větraná, vlhkost se sráží na stěnách, od čehož bude mít křeček mokrou srst a velmi rychle se může dostavit nachlazení a problémy s dýchacími cestami. Co se týče domečku, dobrou volbou je dřevěný, který přebytečnou vlhkost pohltí.
Zkrátka je třeba si klec prohlédnout a vzít se do kůže svého nového domácího mazlíčka. Doporučuji klec, která je prostorná a má patro, jímž je celkový prostor klece lépe využit. Dokoupit potom doporučuji tréninkové kolo, různé prolézačky a hračky. Pokud budete trochu kreativní, spoustu hraček si pro křečka dokážete z přírodních materiální vyrobit sami. Na chvíli zabavit může křečka ale i obyčejná rulička od toaletního papíru nebo malá kartónová krabička s otvory.
Křečky chováme v klecích Tommy o rozměru 78x47x31 cm. Jako stelivo používám Asan, jako materiál na hnízdo natrhaný toaletní papír, na vodu napaječky, na krmení keramické mističky, na sportování kolo Trixie.
Odkazy na vhodné ubikace pro křečky syrské:
Tommy - 78x47x31 cm - doporučuji! Velmi praktická, otvírání shora i z boku, pevná, stabilní. Nutno dokoupit větší kolečko a dřevěný domek.
Tommy Mouse - 80x47x30 cm - podobná varianta jako výše, dvoje otvírání shora
Alaska 85x49x44cm - velmi dobrý poměr cena/kvalita
Big Alec 78x48x25cm - varinta boxu - křeček nedělá nepořádek kolem klece
Fernplast Duna Multy 71x46x32cm - varianta boxu - bez patra - nutno si vyhrát s vybavením
SAMLA Box Ikea 78x56x43cm - nejlevnější řešení bydlení pro křečka
Inspirace - jak zařídt SAMLA Ikea Box:
Foto: S. Mokrošová, K. Kremserová
- Jaké běhací kolečko?
Tréninkové kolo je kapitolou samo o sobě, mělo by mít průměr nejméně 20 cm. Bohužel většina koleček ve zverimexech je rozměry nevyhovující. Jako mládě vám v malém kolečku možná křeček jezdit bude, ale jakmile vyroste, je tu velké riziko poranění páteře, protože se v malém kolečku příliš prohýbá.
U nás obrovský úspěch sklidily tréninkové kola Trixie . Kolo se dá postavit nebo zavěsit do klece, je tiché, nezadrhává se, křeček se nemůže nikde přiskřípnout - určitě jednička mezi těmi, co jsme zatím měli! Pokud vám to prostor dovolí, určitě je lepší to s poloměrem 30 cm, ale pokud nemáte nadměrně velkého křečka, dostačující je i poloměr 20 cm.